Panele dotykowe wykorzystuje się obecnie w wielu dziedzinach przemysłu. Ułatwiają one pracę z samymi systemami zapewniając im większą wszechstronność. W przeważającej większości panele dotykowe stosuje się w urządzeniach mobilnych takich jak tablety czy telefony, lecz stanowią one również ważny element monitorów przemysłowych, które stosowane są w przemyśle ciężkim, spożywczym oraz w wielu innych w których ważnym elementem prazy jest jej optymalizacja. Panele dotykowe występują w kilku wersjach takich jak:
- panel pojemnościowy
- panel rezystancyjny
- panel IR
- panel SAW
Panele dotykowe pojemnościowe wykorzystują niewielkie zmiany natężenia prądu elektrycznego generowanego przez kontakt panelu z palcem użytkownika. Same ekrany pojemnościowe dzielimy na powierzchniowo-pojemnościowe oraz projekcyjno-pojemnościowe.
Panel rezystancyjny charakteryzuje się możliwością obsługi palcem, stylusem lub innym obiektem. Jest to technologia polegająca na zastosowaniu dwóch elektrod które po przyłożeniu odpowiedniej siły zwierają się. Miejsce zwarcia jest identyfikowane przez pomiar zmiany napięcia.
Panel IR polega na zastosowaniu diod podczerwonych, które współpracują z sensorami optycznymi odbierającymi promienie emitowane przez diody. Podczas dotyku przecinane są promienie co pozwala zidentyfikować dokładne miejsce styku. Technologia ta pozwala na dotyk nie tylko palcem lecz również przez rękawiczkę, stylusem itp. Istnieje możliwość zastosowania paneli dotykowych wielkoformatowych z użyciem owej technologii. Jest to bardzo trwały panel z wysoką trwałością. Niestety by zastosować panel IR potrzebne są szerokie ramki w których umieszczone będą diody oraz sensory
Panele typu SAW wykorzystują falę akustyczną której tłumienie wskazuje dokładny punkt dotyku. Panel SAW zawiera w swojej budowie przetworniki piezoelektryczne rozmieszone w rogach szkła które emitują ultradźwiękowe fale akustyczne. Odbiorniki umieszczone są na przeciwnych krawędziach ekranu. Wszelkie zaniki lub zmiany fali są rejestrowane a na ich podstawie określany jest dokładny punkt styku.
Zdjęcie poglądowe – produkt zgodny z opisem może się różnić od przedstawionego na zdjęciu (kształt, kolor, inne cechy)